Biblioteka szkolna

 

Biblioteka szkolna
 
 
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI
 
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
12.30-13.30

Zajęcia plastyczne

11.30-13.30
Zajęcia teatralne
11.30-12.30

Zajęcia czytelnicze

11.30-12.30

Zajęcia teatralne

12.30-13.30
Zajęcia czytelnicze
 
 
**
 

W bibliotece znajduje się księgozbiór podręczny z encyklopediami i słownikami do korzystania na lekcjach i w czytelni. Księgozbiór jest uzupełniany w miarę możliwości, według potrzeb. W tym semestrze zaksięgowanych zostało 11 pozycji książkowych. Jest to seria „książek bez przemocy” z Bolkiem i Lolkiem. Księgozbiór liczy 4740   książek.

 Dla najmłodszych czytelników przygotowane są półki z bajkami. Podczas pobytu            w bibliotece, każde dziecko może samodzielnie wybierać sobie do czytania stamtąd książki.   Dla starszych uczniów znajdują się zbiory książek przygodowych, młodzieżowych                         i historycznych. Dla pracowników pedagogicznych jest księgozbiór literatury fachowej.

Na wydzielonych półkach znajdują się podręczniki do nauki przepisów drogowych, które pomagają szczególnie uczniom w zdaniu egzaminu na kartę rowerową.

Wyodrębnione jest też miejsce dla patrona naszej szkoły – Janusza Korczaka. Na półkach znajdują się zarówno książki napisane  przez Janusza Korczaka, jak i książki o nim            i jego twórczości.

Jak w ubiegłych latach, jesienią odbył się kiermasz taniej książki. Można było kupić m.in. bajki, lektury, słowniki, książki przygodowe i popularno-naukowe. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Z utargowanych pieniędzy 12% przeznaczone zostało na nowe książki . Kiermasz miał miejsce dzięki współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki         w Tuliszkowie.  

Szkoła otrzymuje wiele darów i nagród w postaci książek, które również wzbogacają księgozbiór. W tym semestrze przybyły 42 dary książkowe.

            Oprócz zbiorów książek są w bibliotece również zbiory kaset VHS, kaset magnetofonowych, płyt DVD i CD. Biblioteka dysponuje zbiorem kronik klasowych                               i szkolnych.

            W bibliotece znajduje się sprzęt TV oraz komputer. Uczniowie mogą tutaj obejrzeć filmy o sztuce, przyrodzie, bajki, filmy przygodowe, nagrania z występów, uroczystości              i imprez, w których brali udział.

            Biblioteka to również miejsce, gdzie zgromadzony jest sprzęt do nauki pierwszej pomocy i tu odbywają się z tego zakresu zajęcia.

            Opiekun biblioteki – Wioletta Mielczarek prowadzi różnorodne zajęcia pozalekcyjne, na które uczęszczają chętne dzieci z klas I-III. Są to zajęcia plastyczne, czytelnicze i teatralne.  

Na zajęciach plastycznych uczniowie mają możliwość wykonywania prac (na konkursy , gazetki i wystrój klasy) różnymi technikami plastycznymi. Na te zajęcia uczęszcza bardzo duża liczba dzieci z klas I-III (20 ucz.). Czworo uczniów zdobyło nagrody za prace plastyczne wykonane na konkurs gminny nt.: „Barwy jesieni w naszej okolicy”.

Na zajęciach czytelniczych dzieci zapoznają się z życiem i twórczością znakomitych pisarzy. W tym semestrze poznali sylwetki i twórczość Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Uczniowie słuchają czytanych utworów, sami czytają głośno przygotowane fragmenty prozy i wiersze, uczestniczą w konkursach czytelniczych. Tworzą też własne wiersze i opowiadania.

Przygotowali m.in. prace na konkurs literacki na temat: „Mali i duzi-rzecz o przyjaźni”.

 

Zajęcia teatralne cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieci mają możliwość odgrywania różnych ról, mogą poczuć się prawdziwymi aktorami. Uczniowie ćwiczą pamięć, uczą się pokonywać tremę i wyrażać swoje emocje. Na te zajęcia uczęszcza 14 uczniów                klas I-III. W I semestrze przygotowały przedstawienie pt.: „Witajcie w naszej bajce”. Występ odbył się 7 lutego na uroczystym zebraniu z rodzicami.

 

Do biblioteki zapisani są wszyscy uczniowie. Łącznie wypożyczyli oni 176 książek. Dzienna liczba wypożyczeń wynosi średnio 2 książki.

 
W I semestrze uczniowie przeczytali w:
 
kl.II- 80 pozycji, tj. 4,3 książki na 1 ucznia;
kl.III –  41 pozycji, tj. 2,7 książek na1 ucznia;
kl.IV-  16 pozycji, tj. 1,6 książek na 1 ucznia;
kl. V – 12 pozycji, tj. 1,3 książki na 1 ucznia:
kl.VI- 27 pozycji, tj. 6,75  książek na 1 ucznia.
 

Najwięcej książek, w przeliczeniu na 1 ucznia, wypożyczyli uczniowie kl.VI.

Najlepszymi czytelnikami okazali się:

Wiktoria Woźna z kl.II, która wypożyczyła 19 książek i Oliwia Myler z kl. VI, która wypożyczyła 13 książek. Gratulujemy!

 
 

                                                                        Wioletta Mielczarek – opiekun biblioteki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *