Zdrowo jem, więcej wiem!

Organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Patronat honorowy nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Celem konkursu jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Konkurs „Zdrowo jem, więcej wiem” jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Składa się z trzech etapów odpowiadających porom roku: jesiennego, zimowego i wiosennego. W każdym etapie zespół konkursowy ma do realizowania 1 lub 2 bloki zadań, w których skład wchodzą lekcje, konkursy, promocja danego tematu w szkole oraz spotkania z rodzicami.  Wyzwanie przyjęte – zaczynamy!!!

Grupa przedszkolna biorąca udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” – Poznajemy owoce i warzywa jest bardzo zróżnicowana. Jest to 19 przedszkolaków w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat. Poziom wyjściowy wiedzy z zakresu rozpoznawania owoców i warzyw jest zróżnicowany. Zajęcia rozpoczęliśmy od przyniesienia do przedszkola przez każde dziecko po jednym owocu i warzywie. Omawialiśmy wygląd poszczególnych owoców i warzyw, kształt, kolor, dzieci poprzez dotyk i zapach próbowały zapoznawać się z poszczególnymi warzywami i owocami. Następnie były zagadki słowne. Dzieci miały za zadanie odgadnąć zagadkę a rozwiązanie pokazać na naturalnym okazie. Kolejnym krokiem zajęć była „Burza mózgów”. Zadaniem dzieci było wskazać korzyści jedzenia owoców i warzyw. Tu przedszkolaki wykazały się ogromną pomysłowością. W nagrodę mogliśmy próbować przyniesione owoce i warzywa. Kosztowanie przeróżnych owoców tak nam się spodobało, że postanowiliśmy zrobić sałatkę owocową. W związku z tym, że niektóre dzieci mają alergie na różne owoce to wykorzystaliśmy jabłka, gruszki i banany. Dzieci samodzielnie kroiły owoce w kostkę i układały na talerzykach. Wszystkie owoce zostały zjedzone. Następnie wysłuchaliśmy wiersza „Kiwi” i bawiliśmy się w „Sałatkę owocową” na podstawie wiersza. Zajęcia zostały zakończone pracą plastyczną pt.: „Wylepianki owocowe” – dzieci samodzielnie wyklejały plasteliną szablony owoców. Miały także za zadanie pokolorować rysunek według kodu. Przedszkolaki bawiły się także w wydzierankę owocową. Wydzierały z papieru owoce i warzywa i naklejały na kartkę. Przynosiły do przedszkola także pluszowe owoce i warzywa. Zajęcia bardzo nam się podobały. Przedszkolaki mają za zadanie na drugie śniadanie przynosić do przedszkola jakiś owoc lub warzywo.

***

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *