AKCJA „SPRZĄTANIA ŚWIATA-POLSKA 2014”

Dnia 18 września 2014 roku wzięliśmy udział w kolejnej akcji  „Sprzątanie Świata- Polska” pod hasłem: „Turysto! Ratuj Środowisko!”.

Przed rozpoczęciem „sprzątania” cała społeczność uczniowska została poinformowana, gdzie każda z grup ma zadanie pozbierać śmieci, oraz w jaki sposób należy posegregować odpady. Spróbowaliśmy też uzmysłowić dzieciom, że nasze codzienne zachowanie i podejmowane decyzje wpływają  na stan środowiska. Wystarczy szacunek do przyrody, który nie pozwala nam wyrzucić śmieci do lasu czy na pobocza dróg.

W akcji „Sprzątania świata” wzięło udział 73 dzieci (2 oddziały przedszkolne i 6 klas) oraz 8 nauczycieli. Wszyscy uczestnicy akcji  zostali zaopatrzeni w gumowe rękawiczki i worki. Każda grupa dzieci, na miarę swoich możliwości, miała wyznaczony teren Sokołowska do posprzątania (w tym część Parku Krajobrazowego Sudetów  Wałbrzyskich – ścieżka przyrodnicza „Natura 2000”). Uczniowie podziwiali też piękno krajobrazu, rozpoznawali napotkane drzewa i zaobserwowali pierwsze oznaki jesieni.

Zebrane, posegregowane śmieci trafiły bezpośrednio do odpowiednich pojemników znajdujących się na terenie Sokołowska (m.in. szkoły). Łącznie zebraliśmy 23 (60-litrowych) worki odpadów, w tym aż 10 worków szklanych butelek, 3 worki papieru, 4 worki  plastiku, 2 worki aluminium i 4 worki śmieci nie nadających się do recyklingu.

Zauważyliśmy, że śmieci była podobna liczba, jak w latach ubiegłych. Stwierdziliśmy, że są miejsca, w których znajdowało się znacznie więcej odpadów, niż gdzie indziej. Były to m.in. miejsca, gdzie brakuje koszy na śmieci. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będzie odpadów mniej i że nasi wychowankowie zadbają o porządek i czystość w naszej pięknej miejscowości, nie tylko w dniu „sprzątania świata” ale przez cały rok.

Akcja została udokumentowana zdjęciami.

***

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *