Chroń swoje dane

Od listopada 2014 r. w naszej szkole realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacyjny Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli” .

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności. Odpowiednia wiedza i kształtowanie nawyków w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych ma umożliwić młodzieży sprawne, odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Ogólnoszkolnym działaniem, które odbyło się w związku z realizacją w/w akcji, było przedstawienie społeczności szkolnej, w dniu 25 lutego 2015 r., prezentacji multimedialnej na temat „Chroń swoją prywatność w Internecie”. Została ona przygotowana  przez uczniów gimnazjum, uczestniczących w zajęciach koła „Szkolna gazetka elektroniczna”.

Dla  uczniów z klas 0-3 został przygotowane trzy zabawne, animowane filmików z serii „Owce w sieci”. Po obejrzeniu historyjek opowiadających o przygodach owieczek, Bacy i Jaśka autorzy prezentacji zadawali pytania dotyczące ich treści.

Dzieci udzielały bardzo rzeczowych odpowiedzi, co świadczyło o ich zainteresowaniu tematem. Najbardziej aktywni (a było ich aż piętnaścioro) otrzymali na apelu dyplomy.

Starsi uczniowie z klas 4-6 obejrzeli także kilka animowanych historyjek z serii „Owce w sieci” i „Fejsmen” oraz wysłuchali przygotowanych do nich komentarzy.

Podczas prezentacji zastanawiali się nad swoim postępowaniem a po jej obejrzeniu wszyscy rozwiązywali rebusy tematycznie związane bezpieczeństwem i świadomą ochroną swojej prywatność w sieci. Sześciu uczniów bardzo szybko uprało się z zadaniem. Zostali oni nagrodzeni dyplomami, które wręczono im na szkolnym apelu.

Nauczyciele wychowawcy, zaopatrzeni w odpowiednią wiedzę i materiały, przeprowadzili lub przeprowadzą lekcje wychowawcze poświęcone wyżej omawianej tematyce.

Mam nadzieję, że te działania pozwolą dzieciom na odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Koordynator programu w szkole – Beata Ostrowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *