Dolina Inspiracji z Sokołowska laureatem programu dożywiania dzieci

Ponad 161 tys. posiłków zostanie wydanych 1612 dzieciom przez 32 lokalne organizacje do końca kwietnia 2014 r.! To rekordowa wielkość wsparcia, która ma trafić do najmłodszych Polaków w całym kraju w ramach Programu Dożywiania Dzieci – Danone Podziel się Posiłkiem. Właśnie zostały przyznane granty dla organizacji z całej Polski. Jedną z placówek, które będą od listopada do kwietnia będą prowadziły dożywianie dzieci oraz promowały dobre nawyki żywieniowe jest lokalna fundacja z Sokołowska „Dolina Inspiracji”.

W IX edycji Programu Dożywiania Dzieci – Danone Podziel się Posiłkiem spośród 206 wniosków, które napłynęły z całej Polski, Kapituła Programu wyłoniła 32 organizacje, w tym tylko 5 z woj. dolnośląskiego. W ramach zwycięskich projektów wydawane będą posiłki dzieciom, a także prowadzone akcje edukacyjne dla najmłodszych na temat dobrych nawyków żywieniowych. Wśród beneficjentów programu znalazły się szkoły, organizacje pozarządowe, biblioteki, świetlice oraz domy kultury. Projekty będą realizowane w 13 województwach w okresie od 1 listopada 2013 roku do 30 kwietnia 2014 r. Listę zwycięzców można znaleźć na stronie www.podzielsieposilkiem.pl.

Nowe czasy – nowe wyzwania

Doświadczenia poprzednich lat pokazały, że najefektywniejsze w walce z niedożywieniem dzieci są organizacje, które angażują w działania swoje środowisko.

Jak powiedział Paweł Jaszcz ze Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Feniks w Skopie, uczestnik poprzedniej edycji programu: Społeczność lokalna poprzez swoje dzieci została zmotywowana do działania. Rodzice dzieci biorących udział w projekcie zostali wręcz wciągnięci do uczestnictwa w tym fajnym przedsięwzięciu. Rodzice i członkowie rodzin często robili zakupy, przygotowywali razem ze swoimi pociechami posiłki (…) Nauczyło to ich, że jednak można coś robić, i to całkiem bezinteresownie, na rzecz innych potrzebujących.

Stąd Kapituła programu zdecydowała, że wszystkie organizacje, które aplikowały do Programu Dożywiania Dzieci – Danone Podziel się Posiłkiem, musiały zadeklarować zaangażowanie w projekt partnerów lokalnych, którzy wesprą ich działania. Ponadto, po raz pierwszy w tym roku minimum 75% wnioskowanej kwoty musi być przeznaczone na zakup artykułów spożywczych lub posiłków. Pozostała część grantu może być przeznaczona na zakup wyposażenia kuchni lub stołówki, materiałów edukacyjnych lub wynagrodzenia.

O Programie Dożywiania Dzieci – Danone Podziel się Posiłkiem

Program Dożywiania Dzieci – Danone Podziel się Posiłkiem to część całorocznego, ogólnopolskiego programu Podziel się Posiłkiem, którego misją jest walka z niedożywieniem wśród dzieci. Poprzez działania takie jak Program Dożywiania, sprzedaż produktów z logo PsP czy Zbiórkę Żywności, Danone chce przekazać milion posiłków niedożywionym dzieciom w całym kraju.

Program grantowy skierowany jest do społeczności lokalnych, które najlepiej potrafią zdiagnozować lokalne bariery i znaleźć efektywne ich rozwiązania. Co roku 32 organizacje otrzymują środki finansowe pokrywające koszty przygotowywania posiłków dla najmłodszych jak również działania uczące dobrych nawyków żywieniowych. I tak podczas zajęć dzieci uczą się samodzielności w przygotowywaniu posiłków, czytania i komponowania przepisów kulinarnych oraz gospodarności. Poznają miary, wagi i zasady obowiązujące w kuchni, przygotowują różne potrawy, uczą się obsługi sprzętu kuchennego, współpracy oraz wyrozumiałości dla gustów i smaków innych osób. Ciekawe pomysły na naukę dobrych nawyków żywieniowych wśród dzieci, przetestowane przez Grantobiorców, można znaleźć na stronie www.podzielsieposilkiem.pl/publikacje. Ostatnia z publikacji to wręcz elementarz dla rodziców szukających angażujących metod na przekazanie pożytecznej i ważnej wiedzy. Zapraszamy.

Więcej informacji na www.podzielsieposilkie.pl oraz na naszym profilu na FB: www.facebook.pl/PodzielsiePosilkiem.