Jak powstaje film animowany? – spotkanie z animatorem i rysownikiem

W dniu 17.05.2018r. gościliśmy niezwykłego gościa – Pana Artura Mąkę, który zawodowo zajmuje się rysunkiem i animacją filmów rysunkowych.

Jego ostatnim dziełem jest animacja do filmu „Jak uratować mamę”. Praca nad filmem 90 minutowym trwała ponad 4 lata. Jak przyznał nasz gość, to trudna, żmudna praca, wymagająca cierpliwości i wytrwałości. Efekty jednak są niesamowite. Film ten to największy międzynarodowy sukces polskiego filmu animowanego od czasu nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka”!

„Jak uratować mamę” zostało uznane za Najlepszą Animację na New Media Film Festival w Los Angeles oraz 5. Dada Saheb Phalke Film Festival 2015 w Indiach. Ta pełna przygód produkcja zakwalifikowała się również do oficjalnej selekcji wielu międzynarodowych festiwali, w tym: Hollywood Weekly Magazine Film Festival i 25. Cottbus Film Festival. Głosów głównym bohaterom użyczyła dubbingowa obsada marzeń. Wśród nazwisk z najwyższej półki znaleźli się m.in.: Maciej Stuhr, Tomasz Kot, Cezary Pazura i Andrzej Grabowski. „Jak uratować mamę” jest pierwszym od pięciu lat polskim pełnometrażowym filmem animowanym, który trafił do kin. Produkcję tę promuje piosenka „Możesz wszystko” w wykonaniu Tabba i popularnego zespołu Sound’n’Grace.

Film z pewnością zostanie obejrzany przez naszych uczniów.

Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się w jaki sposób łączy się technikę komputerową animacji 3D z animacją klasyczną, jak powstaje proces montażu wszystkich ujęć filmu animowanego, skanowania i scenografii. Na zakończenie uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć praktyczne działania naszego gościa. Pan Artur podarował kilkadziesiąt własnoręcznie wykonanych rysunków. Bogata kolekcja stanowić będzie dodatkowe narzędzie na lekcjach plastyki. Z w/w rysunków naucz. plastyki – p. Iwona Przybysz wraz z uczniami przygotuje wystawę, która zostanie zaprezentowana w naszej szkole.

Zajęcia z animatorem zawdzięczamy tacie Łukasza z klasy 6, Panu Robertowi Bartkowiakowi, który był inicjatorem spotkania. Bardzo dziękujemy.

***

***

***

***

***

***

***

***

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *