Kruk krukowi…

21.09.2018 r. uczniowie klas IV-VI Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Sokołowsku mieli ogromną przyjemność uczestniczenia w prapremierze spektaklu pt. „Kruk krukowi” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Przedstawienie to było pierwszą premierą rozpoczynającego się sezonu artystycznego 2018/2019.

Kruk krukowi to alegoryczna historia o przyjaźni i stracie. Autorka Danuta Parlak umiejscawia opowieść w lesie, w świecie ptaków. Spokój i rodzinna atmosfera zostaje przerwana rozporządzeniem, które dzieli mieszkańców lasu na „lepszych” i tych „gorszych”.

Treść i fabuła spektaklu „Kruk krukowi” w sposób metaforyczny odnosi się do II wojny światowej i może być dobrym pretekstem do rozmowy z młodym widzem na temat historii naszego państwa.

Główne tematy poruszane w spektaklu to: przyjaźń, rodzina, dyskryminacja i tolerancja, tożsamość narodowa, poczucie przynależności do miejsca, przywiązanie, fanatyzm i jego skutki, wojna i jej konsekwencje, czyli tematy wciąż aktualne.

Współpraca z TLiA jest ciekawa dla uczniów i nauczycieli, ponieważ teatr też chce się uczyć od młodego widza. Po spektaklu aktorzy, reżyser, autorka sztuki spotkali się z młodymi odbiorcami i nauczycielami. Chcieli sprawdzić, czy język teatru dotarł do młodych zgodnie z założeniami artystów. Pytali dzieci, co sądzą o sztuce, jak ją odebrali, co było motywem przewodnim. Pytań było wiele z jednej i drugiej strony…

***

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *