Osiemnasta wycieczka do Czeskiej Republiki w ramach współpracy polsko-czeskiej

Za nami już osiemnasta wycieczka do Czech, bo tyle już lat współpracujemy z naszymi przyjaciółmi z Zakladni Skola w Mezimesti. W 1999r. współpracę rozpoczęły panie: Jadwiga Fila i p.Gabriela Brzęcka. Od 2003r. koordynatorem współpracy polsko-czeskiej została p. Iwona Przybysz. Koordynatorem Zalkadni Skola jest pani Marta Zitkova.

W trakcie osiemnastoletniej współpracy poznaliśmy najważniejsze atrakcje na pograniczu polsko-czeskim. Tyle samo razy my zaprosiliśmy czeskich uczniów i nauczycieli do Polski. Wspólnie zwiedziliśmy Dolny Śląsk.

Tym razem Czesi zaprosili nas do Broumova. Zwiedziliśmy najstarszy w Europie drewniany kościół Maryi Panny oraz klasztor. Kościół cmentarny stanowi jeden z najstarszych drewnianych zabytków sakralnych w Europie Środkowej i jest wyjątkowy pod względem architektonicznym i zdobienia wnętrz. Klasztor benedyktyński to perła baroku ze wspaniałą, średniowieczną kopią Całunu Turyńskiego. Oprowadzał nas przewodnik, który doskonale opowiadał dzieje klasztoru w języku polskim.

Po lekcji historii czas na basen. Tam wszyscy mogli wyszaleć się do woli.

To co cieszy nas opiekunów, to fakt, ze zarówno nasi uczniowie jak i czescy mają coraz mniejszą blokadę językową. I oto chodzi. Przed nami następne, miejmy nadzieję 18 lat współpracy.

***

***

***

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *