Pasowanie na czytelnika

 

Dnia 22 lutego 2013r. powiększyło się grono czytelników naszej szkolnej biblioteki. Pierwszoklasiści , którzy poznali  wszystkie litery, będą mogli  już korzystać ze szkolnego księgozbioru.

Najpierw dzieci  poznały znaczenie słowa „biblioteka” i  dowiedziały się jak należy zachowywać  się  w bibliotece, poznały jej regulamin. Następnie zostały zapoznane ze sposobem wypożyczania książek, dowiedziały się jak wyglądają i do czego służą  karty czytelnika, co się na nich znajduje i  własnoręcznie je podpisały. Na podstawie wierszy: „Książka” i  „List Pani Książki” uczniowie dowiedzieli się co nam daje książka i czego nie wolno z nią robić. Potem pierwszaki  złożyły przyrzeczenie następującej treści:

„Nie będę pisał i rysował po Twoich kartkach, bo potem będziesz nic nie warta. Nie będę zaginał rogów, będę używał zakładki. Będę Cię na półce stawiał, dbał o Twoje okładki. Gdy się zaczniesz rozlatywać, będę naprawiał Cię i sklejał. Nie będę Cię czytał, gdy jem, nie będę  brudził rękami. – Służ nam długimi latami.”

Na koniec dzieci odpowiedziały bezbłędnie na wszystkie pytania i tym samym zdały egzamin na czytelnika. Zostały pasowane na czytelnika za pomocą pięknej, dużej książki. Na potwierdzenie tego faktu, otrzymały dyplomy i zakładki , a potem wypożyczyły pierwsze wybrane książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *