Posprzątajmy Świat, Polskę, Sokołowsko!


W Akcji Sprzątania Świata nasza szkoła uczestniczy każdego roku. Dnia 20 września 2013 roku wzięliśmy udział w kolejnej akcji  „Sprzątania Świata” pod hasłem: „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”. Akcję poprzedziły pogadanki z wychowawcami klas na temat: „Segreguj odpady, bez Ciebie Ziemia nie da rady”. Tym razem szczególną uwagę zwróciliśmy na działania  z zakresu edukacji odpadowej, bo to ona właśnie jest w Polsce w tej chwili koniecznie potrzebna. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze – co zrobić, by było ich jak najmniej.

W  akcji „Sprzątania Świata” wzięło łącznie  udział 82 dzieci z przedszkola  i klas I – VI oraz 8 nauczycieli. Wszyscy uczestnicy akcji  zostali zaopatrzeni w gumowe rękawiczki   i worki. Każda grupa dzieci, na miarę swoich możliwości, miała wyznaczony teren Sokołowska do posprzątania (w tym część Parku Krajobrazowego Sudetów  Wałbrzyskich – ścieżka przyrodnicza „Natura 2000”). Uczniowie podziwiali też piękno krajobrazu, rozpoznawali i nazywali napotkane drzewa oraz  zaobserwowali pierwsze oznaki jesieni.

Zebrane i posegregowane śmieci trafiły bezpośrednio do odpowiednich pojemników znajdujących się na terenie Sokołowska Nie znaleźliśmy żadnych dzikich wysypisk śmieci. Łącznie zebraliśmy 21 (60-litrowych) worków odpadów, w tym 7 worków ze szkłem, 5 worków z plastikiem i 9 worków odpadów mieszanych.

Zauważyliśmy, że śmieci była podobna liczba, jak w latach ubiegłych. Stwierdziliśmy, że są miejsca, w których znajdowało się znacznie więcej odpadów, niż gdzie indziej. Były to m.in. miejsca odpoczynku turystów – wiaty, przy których brakuje pojemników na śmieci oraz miejsca, gdzie trawa nie jest koszona. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będzie mniej odpadów, a nasi wychowankowie zadbają o porządek  i czystość w naszej pięknej miejscowości,  nie tylko   w dniu  „Sprzątania Świata” ale przez cały rok.

***

 

Akcja została udokumentowana zdjęciami. Po przeprowadzonej akcji uczniowie wykonywali prace plastyczne. Część z nich umieścimy na szkolnej gazetce.

Mariola Gimzicka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *