„Przyjaźń polsko – czeska”

Przyjaźń nauczycieli i uczniów z Zakladni Skola w Mezimesti, a szkołą w Sokołowsku trwa już od dawna i jest bardzo owocna. Od ponad 15 lat spotykamy się w ramach obchodów Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej i nie tylko. Naszą tradycyjną imprezą jest październikowe spotkanie pod hasłem „Wspólne Góry”, przyjęło się, że zapraszamy Czechów na wycieczkę po Dolnym Śląsku, aby lepiej poznali nasz region. Oni z kolei zapraszają nas wiosną. Tym sposobem dzieci coraz lepiej porozumiewają się ze sobą i poznają oba kraje, a o nauczycielkach możemy powiedzieć, że są dobrymi przyjaciółkami.

18 października 2013r. zaprosiliśmy czeskich przyjaciół do Szklarskiej Poręby. W muzeum minerałów podziwialiśmy minerały z najodleglejszych zakątków świata, nie mogło się oczywiście obyć bez zakupu pamiątek J W „Chacie Walońskiej” na dzieci czekało moc atrakcji. Zabawa była przednia. Z rąk wiedźmin  (nauczycielki grały tę zaszczytną rolę), uczniowie otrzymali certyfikaty, ale najpierw musieli przejść kilka ciężkich prób. I Czesi i Polacy wykazali się odwagą, a przede wszystkim dobrym humorem. Był czas na wspólną zabawę, śpiew, grillowanie, oraz pyszny wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem. Posileni ruszyliśmy na wycieczkę po Karkonoskim Parku Narodowym. Wyprawę zakończyliśmy nad Wodospadem Kamieńczyk.

Z niecierpliwością wyglądamy już wiosny i spotkania z naszymi czeskimi przyjaciółmi. Jak dobrze mieć sąsiada…

Czy aby na pewno zmieściliśmy się wszyscy???

Przyjaźń polsko – czeska kwitnie

Aby zdobyć I stopień wtajemniczenia walońskiego należało przejść próbę 4 żywiołów, a także  uzyskać przychylność Wiedźmy Dobrotliwej i Łaskawej

Jedna z uczestniczek, w przyszłości pragnie zostać wiedźmą…

Opiekunowie

Iwona Przybysz i Katarzyna Hawrot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *