Sprzątania świata 2011

Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem – „Czyste lasy”.

Dnia 16 września 2011 r.
po 3 lekcjach, po ustaleniu tras sprzątania oraz przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i właściwego zachowania się w lesie, rozpoczęliśmy „sprzątanie”. Wszystkie dzieci miały odpowiedni strój, kryte , wygodne obuwie
i rękawiczki.

Najmłodsze dzieci – grupa 3-latków sprzątała teren szkoły, klasa „0” – teren za ogrodzeniem naszej placówki. Uczniowie z klas I i II ruszyli trasą do ujęcia wody pitnej, uczniowie klasy III poszli ścieżką przyrodniczą „Natura 2000”, a najstarsi – uczniowie klas IV-VI powędrowali zielonym szlakiem turystycznym do schroniska „Andrzejówka”.

Akcja trwała około 2 godz.

Łącznie zebraliśmy
5 dużych( 60-litrowych) worków śmieci.

Były to przede wszystkim papierowe i foliowe opakowania,  plastikowe  i szklane butelki

(które, jak wszyscy wiemy grożą pożarem lasu).

Wydaję się nam, że jak na tak duży teren leśny, zebraliśmy  niewiele śmieci.

Po powrocie  czekało na nas wszystkich przygotowane ognisko. Mogliśmy upiec sobie ziemniaki i usmażyć kiełbaskę. Przy ognisku odbyły się konkursy, m.in. konkurs na wierszyk lub piosenkę o ziemniaku. Zwycięscy konkursów zostali nagrodzeni.

Pogoda nam dopisywała. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i miło spędziliśmy czas na świeżym powietrzu.

W akcji „Sprzątania świata” wzięło udział 85 dzieci (2 oddziały przedszkolne i 6 klas) oraz 10 nauczycieli. Wszyscy zostali zaopatrzeni w gumowe rękawiczki i worki( władze lokalne). Każda grupa dzieci, na miarę swoich możliwości, miała wyznaczony teren Sokołowska do posprzątania (w tym część Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich). Uczniowie podziwiali też piękno krajobrazu i zaobserwowali pierwsze oznaki jesieni.

Zebrane, posegregowane śmieci trafiły bezpośrednio do odpowiednich pojemników znajdujących się na terenie Sokołowska (m.in. szkoły). Nie znaleźliśmy żadnych dzikich wysypisk śmieci. Łącznie zebraliśmy 20 (60-litrowych) worków odpadów, w tym 4 worki aluminiowych puszek, 5 worków ze szkłem, 4 worki z plastikiem i 7 worków śmieci nie nadających się do recyklingu.

Zauważyliśmy, że śmieci było mniej niż w latach ubiegłych. Jest to optymistyczne. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będzie ich jeszcze mniej, a nasi wychowankowie zadbają o porządek i czystość w naszej pięknej miejscowości, nie tylko w dniu „sprzątania świata” ale przez cały rok. Planujemy ściśle współpracować z leśnictwem i policją w celu likwidacji pojawiających się w lasach dzikich wysypisk śmieci.

Akcja została udokumentowana zdjęciami. Po przeprowadzonej akcji uczniowie wykonywali prace plastyczne. Część z nich umieściliśmy na szkolnej gazetce.