Sprzątanie Świata 2009

Dnia 18.09.2009r. nasza placówki wzięła udział w akcji „Sprzątania świata”. Uczestnikami Akcji byli wszyscy uczniowie klas I-VI , przedszkolaki , nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Łącznie 82 osoby. Tegoroczna kampania przebiegała pod hasłem: „Pomagajmy Ziemi – codziennie”.
Przed Akcją w klasach i oddziałach przedszkolnych odbyły się pogadanki o oszczędzaniu: energii, surowców naturalnych, materiałów. Dzieci proponowały, co mogłyby zrobić same w domu, w szkole i na podwórku, aby Ziemia była czysta i zdrowa.
Sprzątanie świata
Przypomniały o tym, po co i jak segregować śmieci. Układały hasła związane z tematyką zajęć. Wykonywały prace plastyczne na temat „MOJA ZIEMIA-MÓJ ŚWIAT”, tworzyły wiersze o tej tematyce. Najpiękniejsze prace (zarówno plastyczne, jak i literackie) nagrodziliśmy i wysłaliśmy do miesięcznika „EKOświat”.

Na apelu, przed „sprzątaniem”, zostały przekazane zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać w czasie Akcji. Wszystkie klasy i oddziały przedszkolne otrzymały mocne 60litrowe worki na śmieci, specjalne worki na puszki aluminiowe i gumowe rękawiczki. Przedszkolaki sprzątnęły teren wokół szkoły, uczniowie klasy I „rolkostradę”, a starsze klasy trasy turystyczne i wiaty. Najstarsi uprzątnęli ciąg komunikacyjny – ul. Główną biegnącą przez całą naszą miejscowość.
Po Akcji wszyscy opiekunowie zgłosili ile worków śmieci zdołano zebrać. Okazało się, że mimo chęci uczestników , łącznie zebraliśmy zaledwie 21 niepełnych worków śmieci (czyli podobnie jak   w ubiegłych dwóch latach); w tym aż 10 worków z butelkami szklanymi, 4 worki z aluminiowymi puszkami, a 7 z innymi odpadami. Znaleziona duża ilość butelek i puszek po alkoholu świadczy o tym, że głównie śmiecą nie małe dzieci, a nieodpowiedzialni dorośli.
Praca dzieci została udokumentowana zdjęciami i krótkim filmem.
            Cieszymy się , że nasza miejscowość nie jest zbytnio zabrudzona (nie znaleźliśmy żadnych dzikich wysypisk śmieci), ale chcielibyśmy, by była jeszcze czyściejsza.
 Mamy nadzieję, że dzieci będą przestrzegać wprowadzonych zasad: „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!”, a prowadzona zbiórka makulatury, baterii i puszek przyniesie korzyści nam i środowisku. Mamy również nadzieję, że nasi uczniowie w przyszłości, nie będą powielać błędów dorosłych i będą bardziej dbać o czystość naszej miejscowości.