Uczmy dzieci oszczędzania nie tylko pieniędzy…

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Janusza Korczaka od wielu lat działa Szkolna Kasa Oszczędności. Oprócz wpłacania pieniędzy na książeczki SKO uczniowie zdobywają wiedzę na temat funkcjonowania banku, wiedzą, jaką funkcję pełni pieniądz i jak wyglądają polskie monety i banknoty, potrafią wymienić korzyści wynikające z racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. W październiku, miesiącu oszczędności , uczniowie klasy I przygotowali apel o oszczędzaniu pod hasłem: „Kto nie chce wiedzieć, co to jest nędza, niech razem z nami od dziś oszczędza”. Przygotowana przez uczniów narada szkolna miała na celu uświadomienie dzieciom i dorosłym, że oszczędzać warto i należy nie tylko pieniądze, ale również prąd, gaz, wodę oraz czas innych ludzi.

Uczniowie naszej placówki biorą udział w programie „Szkolne Kasy Oszczędności”, przygotowują kronikę  wydarzeń na Konkurs dla szkół podstawowych.

W I szkolnym konkursie na wiersz o oszczędzaniu uczniowie klas I – VI dali popis zdobytej wiedzy i umiejętności pisania wierszem. A oto próbka twórczości dziecięcej.

Oszczędzaj wodę, prąd i światło,

by nam ich nigdy nie zabrakło.

Gdy myjesz zęby, zakręć kran,

by się nie zmniejszał wody stan.

A gdy wieczorem światło ci świeci,

zgaś je wychodząc, niech prąd nie leci.

Oszczędzaj wszystko, co tylko możesz,

by pozostawić  świat w kolorze.

Autorka wiersza: Hanna Marciniuk

By źródła wody nie wysychały,
pokłady węgla się odnawiały

poznaj kilka zasad człowieku mały.

Gdy myją zęby wieczorem dzieci,

niech woda z kranu długo nie leci.

Gdy się nie bawią w swoim pokoju,

niech gaszą światło w dobrym nastroju.

Gdy zaczną grać na komputerze,
to nie za długo, bo prąd bierze.
Wszystko z umiarem i rozwagą,

bo świat jest naszą wspólną sprawą.

Autor wiersza: Jakub Marciniuk